Kastoseri

Kastamonu ve Kayseri illerini birlestirerek olusturdugum yeni ilin adi. Pastirmasinin dunyada esi benzeri yoktur.

P.S. Niye Kasta degil de Kasto diyecekler olacaktir. Kayseri’de “ka” bulundugundan Kastamonu’ya haksizlik yapmamak icin yeni ilde o harfini biraz onlere cektim.

8 thoughts on “Kastoseri

 1. Kastoseri demisken ben de bugün rum/romalı birleşiminden rumeli ismi doğduğunu osmanlının avrupa da fethettiği alanlara bu ismi verdiğini hatta doğu da kalan kısımlara da yunanca doğu anlamına gelen anatole (yunanca harf olan klavye olsa da ibretlik kelimeyi yazabilsem) den esinlenip anadolu isminin verildigini öğrenmem mi. Öğrendim işte. Ben kimim bende sneyl ile adasu birleşiminden falan doğmuş olabilirim. Onların kız çocuğuyum.

 2. kardesim yanlis basliga yazmissin. ogrenildiginde ufku iki katina cikaran seylere yazacaktin. seni kirmamak adina anadolu selcuklu devletinin yabanci kaynaklarda rum sultanligi olarak gectigi bilgisini de ben ekleyeyim. niye rum sultanligi? cunku onlardan once orada dogu roma imparatorlugu olarak bildigimiz bizans vardi. onlara rum derlerdi. cagri beyin vefatindan sonra alp aslan bey anadolu kapilarini turklere acinca, 1075’te buraya gelen turkler rum sultanligini yani anadolu selcuklu devletini kurdular. yaa, boyleyken boyle. hepimiz rumuz aslinda. benim rumuzum denemecan mesela.

  • Türk olmayalım da ne olursak olalım. Ermeni rum kürdü olalim. Asıl soru su bizanstan önce kim vardı. Hatta daha da ileri gidelim. Bizanstan öncekilerden önce kim vardı. Ve hatta bizanstan öncekilerden öncekilerden önce kim vardı. Ve tanrı insanı yarattı. O zaman hepimiz insaniz. Peki insandan önce kim vardı…………… O zaman hepimiz hayvanız.

 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Turtles_all_the_way_down

  Rumlukta kotu bir sey yok. Erzurum (rum erzeni, erzen diye baska bir yerlesim oldugundan rum erzeni olarak ifade ediliyor karistirilmamasi icin. isin en ironik tarafi da bunu bir erzurumluya soylesen dovmeye kalkar), Mevlana Celaleddin Rumi (Rumlu Celaleddin Hazretleri) gibi onlarca isim var kullandigimiz. Rumlugun etnik ya da dini bir kokeni yok, cografik bir kokeni var. Ha bunu derken ermenilikte ya da kurtlukte kotu bir sey var dedigim anlami cikmasin, onlarda da yok.

  • Barış zamanında kimsede kötü bir şey yok. Savaş dönemi gelince anlayabiliriz ne iyi ne kötü. O zaman baris doneminde bu temkinli (dış mihraklara gore faşist) tavrimiz neden? Geçmişten ders almayı bilmemizden.

   Rumlu celalettin mevlana iyiymis ama hahhaha ufkum beş katına çıktı. TovbeSTRafullah.

  • Not: rumlugun etnik ya da dini bir kökeni yoktur. Coğrafik bir kokeni vardir cunku bu eserdeki rumlar tamamen hayali karakterdir ya da Türkler köklerine kibrit suyu dökmüş olabilir.

Leave a Reply